Radius of gyration of a body an axis is 1 cm. Radius of gyration of the same body about a parallel axis passing through its centre of gravity is 2 cm. then perpendicular distance between the two axes is
A. `sqrt(3)cm`
B. 1 cm
C. 4 cm
D. 1.5 cm

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
`h^(2)=K_(0)^(2)-K_(c )^(2)`
`h^(2)=1-4`
`h^(2)=1-4`
`h^(2) = -3`
`h = sqrt(3) cm`.

4 views

Related Questions