A Particle is kept at rest at the top of a sphere of diameter `42m`.when disturbed slightly, it slides down. At what height `h` from the bottom, the particle will leave the sphere
A. 14 m
B. 28 m
C. 35 m
D. 7 m

6 views

1 Answers

Correct Answer - C
As we know for hemisphere the pqrticle will leave the sphere at height `h=2r//3`
`h=(2)/(3)xx21=14`
but from the bottom
`H=h+r=14+21=35`

6 views

Related Questions