A disc of radius 0.1 m starts from rest with an angular acceleration of ` 4.4 rad//s^(2)` .Then linear velocity of the point on its after 5 s is
A. `0.22//s`
B. `2.2 m//s`
C. `4.4 m//s`
D. `1.1 m//s`

5 views

1 Answers

Correct Answer - B
`omega_(1)=0,omega_(2)=?`
` alpha = (omega _(2) - omega _(1))/(t)" " therefore omega _(2)= omega_(1)+alphat`
`=22`
`v_(2)=r omega _(2) =0.1xx22=2.2 m//s`

5 views

Related Questions