A particle starts with constant angular acceleration of `"2 rad/s"^(2)` in a circle of radius 4m. Find angle between net acceleration and radial acceleration after 2 s :-
A. `theta=tan^(-1)((1)/(8))`
B. `theta=tan^(-1)((1)/(4))`
C. `theta=tan^(-1)((1)/(2))`
D. `theta=tan^(-1)((1)/(16))`

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
`vec(alpha)=2"rad/s"`
`r=4m`
`omega=0+2(2) rArr omega=4"rad/s"`
`a_("cp")=omega^(2)r=64`
`a_(t)=alphar=8`
`tan alpha=((a_(t))/(a_(r))), alpha=tan^(-1)((1)/(8))`

4 views

Related Questions