If a particle moves on a circular path of radius 4 m with time period 4 s, then the change in magnitude of velocity in one- fourth revolution will be
A. `2sqrt2 pi m//s`
B. `pi m//s`
C. `3 pi m//s`
D. `4 pi m//s`

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
`Deltav=2v "sin" (theta)/(2)`
`v=r omega =4 xx (2pi)/(4)=2pi`

4 views

Related Questions