What will be the volume of a cube having length of edge 7.5 cm ?
What will be the volume of a cube having length of edge 7.5 cm ?
4 views
1 Answers
Given: Length of edge of cube (l) = 7.5 cm
To find: Volume of a cube
Solution:
Volume of a cube = l2
= (7.5)3
= 421.875 ≈ 421.88 cubic cm
∴The volume of the cube is 421.88 cubic cm.
4 views
Answered