One molee of methanol when burnt in `O_(2)`, gives out 723 kJ `mol^(-1)` of heat. If one mole of `O_(2)` is used, what will be the amount of heat evov
One molee of methanol when burnt in `O_(2)`, gives out 723 kJ `mol^(-1)` of heat. If one mole of `O_(2)` is used, what will be the amount of heat evovled?
A. 723 kJ
B. 924 kJ
C. 482 kJ
D. 241 kJ
4 views
1 Answers
Correct Answer - C
`CH_(3)OH(l)+(3)/(2)O_(2)(g) to CO_(2)(g)+2H_(2)O(l),DeltaH=-723kJ`
By burning with `(3)/(2)O_(2)(g)` heat evolved `=-723kJ`
`therefore`By burning with 1 mole `O_(2)(g)=(-723xx2)/(3)=482kJ`
4 views
Answered