Given, `2Fe+(3)/(2)O_(2)toFe_(2)O_(3),DeltaH=-193.4kJ,Mg+(1)/(2)O_(2)to MgO,DeltaH=-140.2kJ` What is the `DeltaH` for the following reaction? `3Mg+Fe_
Given, `2Fe+(3)/(2)O_(2)toFe_(2)O_(3),DeltaH=-193.4kJ,Mg+(1)/(2)O_(2)to MgO,DeltaH=-140.2kJ`
What is the `DeltaH` for the following reaction?
`3Mg+Fe_(2)O_(3) to 3MgO+2Fe`
A. `-227.2kJ`
B. `-272.3kJ`
C. `227.2kJ`
D. `272.3kJ`
4 views
1 Answers
Correct Answer - A
`2Fe+(3)/(2)O_(2)toFe_(2)O_(3),DeltaH=-193.4kJ` . . (i)
`Mg+(1)/(2)O_(2)toMgO,DeltaH=-140.2kJ` . .. (ii)
On multiplying Eq. (iI) by (3) and subtracting eq. (i) we get the final equation,
`3Mg+Fe_(2)O_(3)to2Fe+3MgO,`
`therefore DeltaH=(-420.6)+(193.4)=-227.2kJ`
4 views
Answered