For the reaction `2H_(2)(g)+O_(2)(g) to 2H_(2)O(g), DeltaH^(ө)=-573.2kJ` The heat of decomposition of water per mole is
For the reaction
`2H_(2)(g)+O_(2)(g) to 2H_(2)O(g), DeltaH^(ө)=-573.2kJ`
The heat of decomposition of water per mole is
A. 286.6 kJ
B. 573.2 kJ
C. `-28.66 kJ`
D. zero
5 views
1 Answers
Correct Answer - A
Heat of decomposition of water is
`H_(2)O(g)to H_(2)(g)+(1)/(2)O_(2)(g),DeltaH=(+573.2)/(2)=286.6kJ//mol`
5 views
Answered