The value of `DeltaH` for cooling 2 moles of an ideal monoatomic gas from `225^(@)C` to `125^(@)C` at constant pressure will be [given `C_(p)=(5)/(2)R`]
A. 250 R
B. `-500R`
C. `500R`
D. `-250R`

4 views

1 Answers

Correct Answer - B
`DeltaH=nC_(p)DeltaT=2xx(5)/(2)R(125-225)`
`=-5R(100)=-500R`

4 views

Related Questions