Ratio of `DeltaT_(b)//K_(b)` for `6% AB_(2) "and" 9% A_(2)B (AB_(2) "and" A_(2)B` both are non-electrolytes ) is 1 mol/kg in both cases. Hence , atomi
Ratio of `DeltaT_(b)//K_(b)` for `6% AB_(2) "and" 9% A_(2)B (AB_(2) "and" A_(2)B` both are non-electrolytes ) is 1 mol/kg in both cases. Hence , atomic masses of A and B are respectively :
A. `60,90`
B. `40,40`
C. `40,10`
D. `10,40`
4 views
1 Answers
Correct Answer - C
`DeltaT=(1000K_(b)w_(1))/(m_(1)w_(2))and(DeltaT)/(K_(b))(AB_(2))=(1000xx6)/(m_(1)xx100)=1`
`:.m_(1)(AB_(2))=60=A+2Band(DeltaT)/(K_(b))(A_(2)B)=(1000xx9)/(m_(1)xx100)=1`
`:.m_(1)(A_(2)B)=90=2A+BrArrA=40,B=10`
4 views
Answered