It is observed that 25% of the cases related to child labour reported to the polic station are solved. If 6 new cases are reported, then the probabili
It is observed that 25% of the cases related to child labour reported to the polic station are solved. If 6 new cases are reported, then the probability that atleast 5 of them will be solved is
A. `(1/4)^(6)`
B. 19/1024
C. 19/2048
D. 19/4096
8 views
1 Answers
Correct Answer - D
Here, n=6
`p=25%=1/4,q=1-p=3//4`
Let X be the random variable, which denotes the number of cases that police station are solved.
`therefore` According to question,
`P(X=5)+P(X=6)`
`=""^(6)C_(5)(p)^(5)(q)^(6-5)+""^(6)C_(6)(p)^(6)(q)^(6-6)`
`=""^(6)C_(1)(1/4)^(5)(3/4)^(1)+""^(6)C_(0)(1/4)^(6)(3/4)^(0)`
`=1/((4)^(6))[6xx3+1]=19/4096`
8 views
Answered