The energy of a photon corresponding to the visible light of maximum wavelenth is approximately
A. 1 eV
B. 1.6 eV
C. 3.2 eV
D. 7 eV

4 views

1 Answers

Correct Answer - B
Energy of photon, `E=(12375)/(lamda("in Å"))eV`
for red light the wavelenth is maximum,
`because lamda_(R)=7900` Å
`therefore E=(12375)/(7900)eV=1.56eV=1.6eV`

4 views