In the question number 48, the energy of photon in eV at the red of the visible spectrum is
In the question number 48, the energy of photon in eV at the red of the visible spectrum is
A. 6.63
B. 3.62
C. 7.61
D. 1.64
4 views
1 Answers
Correct Answer - D
(d) : For red light, `lamda=760nm`
`E=(6.63xx10^(-34)xx3xx10^(8))/(760xx10^(-9))J`
`=2.62xx10^(-19)J=(2.62xx10^(-19))/(1.6xx10^(-19))eV=1.64eV`
4 views
Answered