The maximum velocity to which a proton can be accelerated in a cyclotron of 10 MHZ frequency and radius 50 cm is
A. `6.28xx10^(8) ms^(-1)`
B. `3.14xx10^(8) ms^(-1)`
C. `6.28xx10^(7) ms^(-1)`
D. `3.14 xx10^(7) ms^(-1)`

5 views

1 Answers

Correct Answer - D
The motion of proton in magnetic field will be circular
`therefore v=2 pi rf=2xx3.14x50xx10^(-2)xx10xx10^(6)`
`=3.14 xx10^(7)ms^(-1)`

5 views

Related Questions