A striaight wire carries a current of 3 A calculate the magnitude of the magentic field at a point 15 cm away from the wire
A striaight wire carries a current of 3 A calculate the magnitude of the magentic field at a point 15 cm away from the wire
A. `2xx10^(-6)t`
B. `4xx10^(-6)t`
C. `3xx10^(-6)t`
D. `8xx10^(-6)t`
4 views
1 Answers
Here current I =3.4 point where magnetic field is to be determined a =15 cm =015 m
magnitude of magnetic field `B=(mu_(0)21)/(4pi a)`
`=(10^(-)xx2xx3)/(0.15)=4xx10^(-6)T`
4 views
Answered