A circular coil of wire consisting of 100 turns each of radius 9 cm carries a current of 0.4 A. The magnitude of the magnetic field at the centre of coil is `[ mu_(0) = 1256 xx 10^(-7)` Sl unit]
A. `2.4xx 10^(-4)T`
B. `3.5xx 10^(-4)T`
C. `2.79xx 10^(-4)T`
D. `3xx 10^(-4)T`

5 views

1 Answers

Correct Answer - C
Here N = 100
`R = 9cm = 9xx10^(-2)"m and "I=0.4A`
Now, `B=(mu_(0)NI)/(2R)=(2pixx10^(-7)xx100xx0.4)/(9xx10^(-2))`
`=(2xx3.14xx0.4)/(9)xx10^(-3)=0.279xx10^(-3)T=2.79xx10^(-4)T`

5 views

Related Questions