A coil of area `0.4m^(2)` has 100 turns. A magnetic field of 0.04 Wb `m^(-2)` is acting normal to the coil surface. If this magnetic field is reduced
A coil of area `0.4m^(2)` has 100 turns. A magnetic field of 0.04 Wb `m^(-2)` is acting normal to the coil surface. If this magnetic field is reduced to zero in 0.01 s, then the induced emf in the coil is
A. 160V
B. 250 V
C. 270 V
D. 320 V
5 views
1 Answers
Correct Answer - A
Here, `A=0.4m^(2),N=100,dB=0.04Wbn^(-2),dt=0.01s`
AS `epsi=(dphi)/(dt)=NA(dB)/(dt)=100xx0.4xx(0.04)/(0.01)=160V`
5 views
Answered