If a long straight wire carries a current of 40 A, then the magnitude of the field B at a point 15 cm away from the wire is
A. `5.34xx10^(-5)T`
B. `8.34xx10^(-5)T`
C. `9.6xx10^(-5)T`
D. `10.2xx10^(-5)T`

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
I = 40 A
r = 15 cm `=15xx10^(-2)m`
`therefore" "B=(mu_(0)I_("enc"))/(2piR)=2xx10^(-7)xx(75)/(3)=5xx10^(-6)T`

4 views

Related Questions