The displacement x(in metres) of a particle performing simple harmonic motion is related to time t(in seconds) as `x=0.05cos(4pit+(pi)/4)` .the frequency of the motion will be
A. 0.5 Hz
B. 1.0 Hz
C. 1.5 Hz
D. 2.0 Hz

5 views

1 Answers

Correct Answer - D
Compare the given equation with the standard from
`y=a cos [(2pi t)/T-(2pi x)/lambda]`
Coefficient of `t=(2pi)/T=2 pi n=4 pi, n =2` Hz

5 views

Related Questions