A particle performing SHM starts equilibrium position and its time period is 16 seconds. After 2 seconds its velocity is `pi m//s`. Amplitude of oscil
A particle performing SHM starts equilibrium position and its time period is 16 seconds. After 2 seconds its velocity is `pi m//s`. Amplitude of oscillation is
`(cos 45^(@) = 1/(sqrt(2)))`
A. `2sqrt2m`
B. `4sqrt2m`
C. `6sqrt2m`
D. `8sqrt2m`
4 views
1 Answers
Correct Answer - D
Displacement of the particle `=x=A sin omegat`
Velocity of the particle `=v=(dx)/(dt)=A omega cos omegat`
`v=pi m//s, T=16s, omega=(2pi)/(T)=(2pi)/(16)"rad/s"`
`therefore pi=A xx (pi)/(8)xx cos""(pi)/(8)xx2`
`therefore 1=(A)/(8)cos ""pi/4=(A)/(8).(1)/(sqrt2)`
`therefore A=8sqrt2m`
4 views
Answered