The temperature of a wire length 1 m and area of cross-section `1 cm^(2)` is increased from `0^(@)C` to `100^(@)C`. If the rod is not allowed to increase in length, then the force, required will be `(alpha = 10^(-5) .^(@)C^(-1)` and `Y = 10^(11) Nm^(-2)`)
A. `10^(3) N`
B. `10^(4) N`
C. `10^(5) N`
D. `10^(9) N`

4 views

1 Answers

Correct Answer - b
F = Force developed `= Y A alpha (Delta theta)`
`= 10^(11) xx 10^(-4) xx 10^(-5) xx 100 = 10^(4) N`

4 views

Related Questions