A first order reaction has a rate constant `1.15xx10^(-3)s^(-1)`. How long will `5g` of this reactant take to reduce to `3g`` ?
A first order reaction has a rate constant `1.15xx10^(-3)s^(-1)`. How long will `5g` of this reactant take to reduce to `3g`` ?
A. 444s
B. 400s
C. 528s
D. 669s
5 views
1 Answers
Correct Answer - A
`t = (2.303)/(k) "log" ([R_(0)])/([R]) = (2.303)/(1.15 xx 10^(-3)) "log" (5)/(3)`
`=2.00 xx 10^(3) log 1.667 = 2 xx 10^(3) xx 0.2219 = 444s`
5 views
Answered