The magnetic moment associated with a circular coil of 35 turns and radius 25 cm, if it carries a current of
The magnetic moment associated with a circular coil of 35 turns and radius 25 cm, if it carries a current of
A. `72.2A m^(2)`
B. `70.5A m^(2)`
C. `74.56A m^(2)`
D. `75.56A m^(2)`
4 views
1 Answers
Correct Answer - D
Given N = 35, r = 25 cm `=25xx10^(-2)m,` I = 11 A
Then magnetic moment associated with this circular coil
`M = NIA = NIpi r^(2)=35xx11xx3.14xx(25xx10^(-2))^(2)`
`=75.56"A m"^(2)`
4 views
Answered