The number of electrons delivered at the cathode during electrolysis ny a current of 2 ampere in 120 seconds is (charge on electron `=1.6xx10^(-19)C)`
The number of electrons delivered at the cathode during electrolysis ny a current of 2 ampere in 120 seconds is
(charge on electron `=1.6xx10^(-19)C)` :-
A. `3.75xx10^(20)`
B. `7.48xx10^(20)`
C. `1.5xx10^(21)`
D. `3xx10^(20)`
6 views
1 Answers
Correct Answer - C
`Q="ne"=It`
`h=(Ixxt)/(e)=(2xx120)/(1.6xx10^(-19))=1.5xx10^(20)` electron
6 views
Answered