A film projector magnifies a `100cm^(2)` film strip on a screen. If the linear magnification is 4, the area of the magnified film on the screen is
A film projector magnifies a `100cm^(2)` film strip on a screen. If the linear magnification is 4, the area of the magnified film on the screen is
A. `1600cm^(2)`
B. `400cm^(2)`
C. `800cm^(2)`
D. `6400cm^(2)`
4 views
1 Answers
(a) As linear magnificatiion `m=4`
Hence, a real magnification `m_(a)=m^(2)=(4)^(2)=16`
`:.` Surface area of film image on the screen
`=16x100=1600cm^(2)`
4 views
Answered