A rod of length `l=100cm` is fixed at `30cm` from both end. If velocity of transverse wave in rod is `v(cms^(-1))`, then chose the correct option(s)
A. Fundamental frequencey (in Hz) of transverse wave in rod is `v/40`
B. Second overtone in rod will `5^(th)` harmonic
C. Frequency of third overtone (in Hz) is `7v//40`
D. Third overtone is`5^(th)` harmonic

34 views

1 Answers

Correct Answer - A::B::C
`(mlamda)/2=40`
`(n+1/2) (lamda)/2=30`
`((2n+1))/m=6/4implies=m=((2n+1))/3`
`n=1 m=2, lamda=40 cm`
`n=4, m-6, v=flamdaimpliesf//40=f_(0)`
`n=7, m=10`
`lamda=8` second overtone
`n=10m m=14`
`lamda=40/7impliesf_(3)=(7v)/40`

34 views

Related Questions