A compound microscope has a eyepiece of focal length `10m` and an objective of focal length `4cm`. Calculate the magnification if an object is kept at
A compound microscope has a eyepiece of focal length `10m` and an objective of focal length `4cm`. Calculate the magnification if an object is kept at a distance of `5cm` from the objective then final image is formed at the least distance of distinct vision.
A. `10`
B. `11`
C. `12`
D. `13`
7 views
1 Answers
(c) We know `1/(v_(0))+1/5=1/4`
`v_(0)=20cm`
and magnification `(M)=(v_(0))/(u_(0))[1+D/(f_(e))]`
`M=20/5[1+20/10]=12`
7 views
Answered