The standard electrode potential for Deniell cell is `1.1V`. Calculate the standard Gibbs energy for the reaction. `Zn(s) +Cu^(2+)(aq) hArr Zn^(2+)(aq
The standard electrode potential for Deniell cell is `1.1V`. Calculate the standard Gibbs energy for the reaction.
`Zn(s) +Cu^(2+)(aq) hArr Zn^(2+)(aq)+Cu(s)`
4 views
1 Answers
We know, `DeltaG^(0)=-nFE^(@)`…(i)
n=2 for the given reaction F=96500C, `E^(@)=+1.1V`
`therefore` from (i) `DeltaG^(0)=-2xx96500xx1.1=-212300J`
4 views
Answered