The standard electrode potential for Daniel cell is `1.1V`. Calculate the standard Gibbs energy of the reaction (In KJ/mol)
`Zn_((s))+Cu_((aq))^(2+)rarrZn_((aq))^(2+)+Cu_((s))`
A. `106.15`
B. `212.3`
C. `193`
D. `403`

4 views

1 Answers

Correct Answer - B
`Delta_(r) G^(@)=-nF E_("cell")^(@)`
`=-2xx1.1xx96500`
`=-212300J "mol"^(-1)`
`=-212.3 KJ/"mol"^(-1)`

4 views

Related Questions