The standard reduction potential of a silver chloride electrode (metal -sparingly soluble salt electrode) is `0.209V` and for silver electrode is `0.80V`. If the moles of `AgCl` that can dissolve in `10L` of a `0.01M NaCl` solution is represented as `10^(-2)` then find the value of `z`.

4 views

1 Answers

Correct Answer - 7
`E_(Cl^(-))^(o)//AgCl//Ag=E_(Ag^(+)//Ag)^(o)+(0.0591)/1log K_(sp)`
`=0.209=0.80+(0.0591)/1logK_(sp)`
`K_(sp)=10^(-10)`, Let solubility of `AgCl` in `0.01M` solution is `x`
`10^(-10)=x(x+0.01)`
`x=10^(-6)`
Moles of `AgCl` dissolved in
`10L=10^(-8)xx10=10^(-7)`

4 views

Related Questions