A man weighs 80 kg. He stands on a weighing scale in a lift which is moving upwards with a uniform acceleration of 5 m/s^2.
A man weighs 80 kg. He stands on a weighing scale in a lift which is moving upwards with a uniform acceleration of 5 m/s2. What would be the reading on the scale ? (g = 10 m/s2)
(a) zero
(b) 400 N
(c) 800 N
(d) 1200 N
4 views
1 Answers
Correct option (d) 1200 N
Explanation:
When the lift is accelerating upwards with acceleration a, then reading on the scale
R = m(g + a) = 80 (10 + 5) N = 1200 N.
4 views
Answered