A boy of mass 40 kg is standing in a lift, which is moving downwards with an acceleration 9.8 m/s^2.
A boy of mass 40 kg is standing in a lift, which is moving downwards with an acceleration 9.8 m/s2. The apparent weight of the boy is (Take g = 9.8 m/s2)
(a) 40 x 9.8 N
(b) 0 N
(c) (40/9.8) N
(d) 40 N
8 views
1 Answers
Correct option (b) 0 N
Explanation :
Given : Mass of boy, m = 40 kg Acceleration, a = 9.8 m/s2 and acceleration due to gravity, g = 9.8 m/s2. Apparent weight of the boy = m(g - a) = 40(9.8 - 9.8) = 0 N
8 views
Answered