How many atoms of carbon are present in a diamond weighing 0.5 carat? (one carat weighs 200 mg and assume diamond to be pure carbon)
How many atoms of carbon are present in a diamond weighing 0.5 carat? (one carat weighs 200 mg and assume diamond to be pure carbon)
(a) 5.02 x 1021
(b) 6 x 1022
(c) 7 x 1619
(d) 8 x 1012
7 views
1 Answers
Correct option (a) 5 x 1021
Explanation:
1 carat = 200 mg
0.5 carat = 100 mg
1 mole of C-atoms weighs = 12 g
⇒12 g of carbon = 6.023 x 1023 C-atoms
⇒ 100 mg of carbon = (6.023 x 1023 x 100)/12 x 1000
= 5.02 x 1021 atoms
7 views
Answered