The floor of a rectangular hall is 24 m long and 18 m wide. How many carpets, each of length 2.5 m and breadth 80 cm, will be required to cover the floor of the hall?

4 views

2 Answers

Given: 

Length = 24 m 

Breath = 18 m 

Thus, we have: Area of the rectangular hall = 24 x 18 = 432 sq m

Length of each carpet = 2.5 m 

Breath of each carpet = 80 cm = 0.80 m

Area of one carpet = 2.5 x 0.8 = 2 sq m

Number of carpets required = Area of the hall/Area of the carpet = 432/2 = 216

Therefore, 216 carpets will be required to cover the floor of the hall.

4 views

Length of hall = 24 m

Breadth of hall = 18 m

Length of carpet = 2.5 m

Breadth of carpet = 80 cm = 0.8 m

Area of hall = Length × Breadth

= 24 × 18

= 432 m2

And, Area of carpet = Length × Breadth

= 2.5 × 0.8

= 2 m2

Number of carpets = (area of hall)/(Area of carpet) = 432/2 = 216

That is, number of carpets are 216.

4 views