A body of mass 60 kg is moving with a speed 50 m s-1. Find its kinetic energy.

4 views

1 Answers

m = 60 kg

Speed v = 50 m s-1

K.E = 1/2 MV2

1/2 × 60 × 50 × 50 = 75000

K.E = 75/10 × 1000 × 10 = 7.5 × 104 J

4 views