Find the kinetic energy of a body of mass 1 kg moving with a uniform velocity of 10 m s-1.

4 views

1 Answers

Mass, m = 1kg

Velocity, v = 10m/s

Kinetic energy = 1/2 × mass ×(velocity)2

= 1/2 ×1 ×(10)2= 1/2 ×1 ×100

= 50J

4 views