A cannon ball of mass 500 g is fired with a speed of 15 m s^-1. Find: (i) its kinetic energy and (ii) its momentum.
A cannon ball of mass 500 g is fired with a speed of 15 m s-1. Find: (i) its kinetic energy and (ii) its momentum.
5 views
1 Answers
Mass of canon ball = 500g = 0.5 kg
Speed, v = 15m/s
(a) Kinetic energy of ball = 1/2 × mass x (velocity)2
= 1/2 ×0.5 ×(15)2
= 1/2 ×0.5 ×225=56.25J
(b) Momentum of the ball = mass × velocity
= 0.5 × 15 = 7.5 kgm/s
5 views
Answered