A shell of mass 0.020 kg is fired by a gun of mass 100 kg. If the muzzle speed of the shell is 80 m s–1 , what is the recoil speed of the gun?

8 views

1 Answers

Mass of the gun, M = 100 kg

Mass of the shell, m = 0.020 kg

Muzzle speed of the shell, v = 80 m/s

Recoil speed of the gun = V

Both the gun and the shell are at rest initially.

Initial momentum of the system = 0 

Final momentum of the system = mv – MV

Here, the negative sign appears because the directions of the shell and the gun are opposite to each other.

According to the law of conservation of momentum: 

Final momentum = Initial momentum

mv – MV = 0

V = mv/M

= 0.020 x /100 x 1000 = 0.016 m/s

8 views