A man invests Rs. 1,680 in buying shares of nominal value Rs. 24 and selling at 12% premium. The dividend on the shares is 15% per annum. Calculate:

(i) the number of shares he buys;

(ii) the dividend he receives annually.

4 views

1 Answers

Nominal value of 1 share = Rs. 24

Market value of 1 share= Rs24 + 12% of Rs. 24

= Rs. 24 + Rs. 2.88 = Rs. 26.88

Total investment = Rs1,680

∴ No of shares purchased = 1,680/26.88=62.5

Nominal value of 62.5 shares = 62.5 × 24 = Rs. 1,500

Dividend = 15% of Rs. 1,500

= Rs. 225

4 views