A man invests Rs. 8,800 in buying shares of a company of face value of rupees hundred each at a premium of 10%. If he earns Rs. 1,200 at the end of the year as dividend, find:

(i) the number of shares he has in the company.

(ii) the dividend percent per shares.

4 views

1 Answers

Total investment = Rs. 8,800

Nominal value of 1 share = Rs. 100

Market value of 1 share = Rs. 110

∴ No of shares purchased = 8800/110=80

Nominal value of 80 shares = 80 × 100 = Rs. 8,000

Let dividend % = y %

Then y% of Rs. 8,000 = Rs. 1,200

⟹ (/100) ×8,000=.1,200

⟹ y = 15%

4 views