Hundred rupee shares of a company are available in the market at a premium of Rs. 20. Find the rate of dividend given by the company, when a man’s return on his investment is 15 per cent.

4 views

1 Answers

Nominal value of 1 share = Rs. 100

Market value of 1 share = Rs. 100 + Rs. 20 = Rs. 120

Profit% on investment of 1 share =15%

Then profit = 15% of Rs. 120 = Rs. 18

∴ Dividend % = (18/100) ×100%=18% .

4 views