A machine raises a load of 750 N through a height of 16 m in 5 s. calculate:

(i) energy spent by machine,

(ii) power at which the machine works.

7 views

1 Answers

(i) Energy spent by machine or work done = F S

Work, W = 750 × 16 = 12000J

(ii) Power spent = work done/time taken = 12000J/5s = 2400W

7 views