A weight lifter a load of 200 kgf to a height of 2.5 m in 5 s. Calculate: (i) the work done, and (ii) the power developed by him. Take g = 10 N kg-1 

5 views

1 Answers

Force= mg = 200 × 10 = 2000 N

Distance, S = 2.5m

Time , t = 5 s

(i) Work done, W= F S

W = 2000 × 2.5m = 5000J

Power developed = work done/time taken = 5000J/5s = 1000W

5 views