A pump raises water by spending 4 × 10^5 J of energy in 10 s. Find the power of pump.
A pump raises water by spending 4 × 105 J of energy in 10 s. Find the power of pump.
4 views
1 Answers
Energy spent = w = 4 × 105 J Time
taken = 10 s
Power = Energy / Time
P = 4 x 105/10 = 4 x 104 W
4 views
Answered