State impulse – momentum theorem? A ball of mass 0.1kg is thrown against a wall. It strikes the wall normally with a velocity
(a) State impulse – momentum theorem?
(b) A ball of mass 0.1kg is thrown against a wall. It strikes the wall normally with a velocity of 30m/s and rebounds with a velocity of 20m/s. calculate the impulse of the force exerted by the ball on the wall.
9 views
1 Answers
(a) It states that impulse is measured by the total change in linear momentum is Impulse = m (u - v) vector (P2 - P1)
(b) m = 0.1kg v = 30 m/s υ = −20 m/s
Impulse = vector(P2 - P1) mu - mv
Impulse = m(υ − v)s
Impulse = m (-20 – 30) = -5Ns
9 views
Answered