(a) Name a device that helps to measure the potential difference across a conductor.

(b) How much energy is transferred by a 12 V power supply to each coulomb of charge which it moves around a circuit ?

4 views

1 Answers

Solution : 

(a) Voltmeter 

(b) Given : Potential difference=12V, Charge moved=1C 

We know that, Work done = Potential difference x charge moved = 12 x 1 = 12 joules 

Since work done on each coulomb of charge is 12 joules, the energy given to each coulomb of charge is also 12 joules. 

4 views