(a) Name a device which helps to maintain potential difference across a conductor (say, a bulb). 

(b)If a potential difference of 10 V causes a current of 2 A to flow for 1 minute, how much energy is transferred ?

4 views

1 Answers

Solution : 

(a) Cell or battery helps to maintain potential difference across a conductor. 

(b) Given: 

p.d. = 10 V, I = 2amp, t = 1 min = 60s. 

We know that:

 I=Q/t. 

Thus, Q=Ixt. 

Q=2×60. 

Q=120 C. 

Work done = p.d. x charge moved 

Work done = 120x10J 

Work done = 1200J.

4 views