How much time is required for complete decoposition of two moles of water using a current of 2 ampere ?

(a) 1.93 x 105 sec

(b) 2.93 x 105 sec

(c) 0.93 x 105 sec

(d) 4.93 x 105 sec

7 views

1 Answers

Correct Option (a) 1.93 x 105 sec

Explanation

2H2O → 2H2 + H2

1 mole of H2O exchanges 2 moles of electrons, then 2 moles of H2O will exchange 4 moles of electrons. = 4 × 96500 coulomb

=4 x 96500/2sec

= 1.93 x 105 sec.

7 views