A gas mixture consists of 2.0 moles of oxygen and 4.0 moles of neon at temperature T.
A gas mixture consists of 2.0 moles of oxygen and 4.0 moles of neon at temperature T. Neglecting all vibrational modes, calculate the total internal energy of the system. (Oxygen has two rotational modes.)
4 views
1 Answers
O2 has 5 degrees of freedom.
Therefore, energy per mole = (5/2)RT
∴ For 2 moles of O2, energy = 5RT
Neon has 3 degrees of freedom
∴ Energy per mole = (3/2)RT
∴ For 4 mole of neon, energy = 4 x (3/2) RT = 6RT
∴ Total energy = 11RT.
4 views
Answered